Logg inn

Flagg og vimpler - og båter
Soloppgang på lake Biwa.
Folk og båter
Fisa World Rowing Tour
Lake Biwa, Største innsjøen i Japan
FISA World Rowing Tour

Dag Finn i Japan

 

NSRs shogun - Dag Finn - har vært i Japan og deltatt i FISA World Rowing Tour. Klubben er alltid i hans hjerte, og her er langreiste ord fra Biwasjøen ved den gamle keiserbyen Kyoto!

FISA Touren gikk fra 4. - 12.juni, på Lake Biva, like ved Kyoto, Japans tidligere hovedstad.
Det er fem norske deltagere, av i alt 40 deltagere fra hele verden, samt selvsagt mange japanere, som står på hele tiden.

Torsdag, fredag og lørdag 2.-4. juni var flere av oss samlet i Kyoto; en times tid unna basen vår ved Biwasjøen.

I Kyoto leide vi sykkel, og fikk med oss mange templer og museer; bl.a Nsihi Hongwanji, Japans 3. største trebygning, et buddisttempel på Worlds Hertitage List. Dimensjonene på noen av materialene er imponerende, og uten sprekker. Så stort tømmer finnes ikke hos oss.

15 minutter unna på sykkel fant vi slottet Nijo, borgen til en Shogun -  den militære lederen, og den faktiske makthaver i lange perioder. Keiserens palass lå noen kilometer unna.

Noen kilometers sykkeltur unna, i utkanten av Kyoto, fant vi den Gyldne Paviljong, et sommerslott og tempel, med bladgull på fasadene.

Midt mellom Kyoto og Biwasjøen, ligger en fjellkjede, og på toppen av den ligger området Hiei, med en rekke templer, også disse på Verdens kulturarvliste.

På lørdag 4. juni var det fremmøte, registrering og åpningsseremoni på hotellet vårt, et stort turisthotell, Laforet, der 40 internasjonale roere residerte nesten alene.

På søndag startet vi så å ro, den første av i alt seks rodager. Etappene varierte mellom 25 og 42 km. Til sammen tilbakela vi ca 190 km. Dag 3 og 4 ble spesielt strabasiøse, med mye vind, store bølger, og mye vann i båtene. Min nye IPhone døde den ene dagen….

Lørdag 11. juni ble roturen avsluttet med en 27 km lang etappe, fra hotellet til en roklubb i sydenden av innsjøen. Så var det stor fest, med mye god mat og godt lokalt drikke, som sake og japansk øl.

Kl 2100 presis gikk bussene fra roklubben til hotellet. Der fortsatte festen i mer uformelle former. Selv var jeg oppe kl 0430, for med taxi og tog å nå Harukaekspressen fra Kyoto  direkte til Osaka Kansai Airport, og fly derfra via Helsinki til Oslo. Og vips var jeg hjemme i Oslo på kvelden samme dag, etter drøye 20 timers reise.

Her kan du studere løypekartet..  japansk historie... og litt mer historie.. 

Kommentarer


Ingen diskusjoner pågående

Tilfeldige bilder

Jr NM Gull 8+, 2008
Les artikkel

Tar du utfordringen?
Les artikkel

The Course
Les artikkel

Våre unge, lovende den gang de vant jrNM i 2008
Les artikkel

I u23 Verdensmesterskapet 2011
Les artikkel


Norske Studenters Roklub
Oslo
styret@roklubben.no
Tlf: 900 50 268

Besøksadresse:
Huk Aveny 2B
0287 Oslo
Postadresse:
Postboks 552 Skøyen
0214 OSLO




<redaksjonen@roklubben.no>

© 2004-2012 Copyright NSR